Mycie i pielęgnacja paneli fotowoltaicznych

Czy należy myć panele fotowoltaiczne? A jeśli tak, to czy warto je myć? Czy mycie paneli się opłaca i czy ma rzeczywisty wpływ na pracę instalacji solarnej?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne oczyszczają się zwykle samoistnie pod wpływem opadów deszczu, które zmywają nagromadzony na ich powierzchni kurz i brud. Jeśli jednak panele słoneczne są przechylone pod niewielkim kątem lub mieszkasz na obszarze o dużym natężeniu ruchu (spaliny), charakteryzującym się intensywnym kurzeniem, na terenie o małej ilości opadów, miejscowości narażonej na występowanie smogu i sadzy lub nad morzem to konieczne będą dodatkowe zabiegi pielęgnacji paneli, by mogły nadal generować maksymalną moc. Kurz i brud, spaliny i sadza, liście oraz igły drzew, odchody ptaków, czy też resztki soli morskiej mogą zmniejszyć ilość energii wytwarzanej przez panele słoneczne, jak również skrócić ich żywotność.

Jednak i same opady nanoszą przeróżne szkodliwe dla paneli substancje, które należy usuwać. Stale odkładające się zanieczyszczenia mogą już w krótkim czasie zdegradować powierzchnię ekranów, co wiąże się ze stałym spadkiem wydajności, a w dłuższym czasie nawet z ich całkowitym zniszczeniem.

Dlaczego warto i powinno się czyścić panele słoneczne?

Wielokrotnie przeprowadzane badania dowiodły, że czyszczenie paneli słonecznych może znacznie zwiększyć produkcję energii, a tym samym zwiększyć ich wydajność. Brudne panele słoneczne zmniejszają ilość światła absorbowanego przez panel, a tym samym zmniejszają ilość wytwarzanej energii elektrycznej nawet o 25% (choć zwykle straty wahają się między 5% a 15%).

Dodatkowo długo osadzające się warstwy zanieczyszczeń i brudu mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni szyby frontowej paneli solarnych, rozszczelnienia styku szyby i ramy oraz delaminacji samych modułów.

Od czego zacząć mycie paneli fotowoltaicznych?

  1. Przede wszystkim przed przystąpieniem do mycia powinniśmy zapoznać się z instrukcją użytkowania i informacjami producenta paneli. Może on mieć konkretne zalecenia dotyczące czyszczenia.
  2. Kolejną istotna czynnością jest całkowite wyłączenie instalacji fotowoltaicznej.

Jak często należy czyścić panele słoneczne?

Optymalną częstotliwość mycia paneli solarnych trudno jest określić bez przyjrzenia się czynnikom wpływającym bezpośrednio na zanieczyszczenie ich powierzchni. Generalnie zaleca się czyszczenie paneli słonecznych co sześć miesięcy, najlepiej późną wiosną i późną jesienią. Często zaleca się też mycie raz do roku , na wiosnę. Jednak fotowoltaika znajdująca się blisko terenów na których prowadzi się prace budowlane lub zlokalizowane na terenach rolniczych powinna być czyszczone odpowiednio częściej. Z drugiej strony, jeśli panele zlokalizowane są na obszarze o niewielkim zapyleniu, nienarażonym na inne czynniki, na którym występują regularne opady deszczu, okresy pomiędzy kolejnymi czyszczeniami mogą być dłuższe, a nawet czyszczenie może okazać się niepotrzebne.

Kiedy należy czyścić panele słoneczne?

Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia paneli rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego też panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nigdy nie powinniśmy myć paneli w okolicach godzin południowych, gdyż grozi to ich uszkodzeniem. Wysoka temperatura nie sprzyja również samemu procesowi mycia, gdyż środki używane do usunięcia z powierzchni paneli brudu i osadów wysychają jeszcze przed ich spłukaniem.

Liście na panelach słonecznych

Czy obecność liści na panelach fotowoltaicznych powoduje duży spadek produkcji prądu? Czy trzeba te liście usuwać i czy ich wpływ jest na tyle mały, że nie ma się czym przejmować?

Obecność liści (oraz igieł) na panelach solarnych powoduje znaczny spadek ilości produkowanej energii elektrycznej. Duża ilość liści może obniżyć ilość wytwarzanej energii nawet o kilkadziesiąt procent. Liście z powierzchni paneli należy usuwać koniecznie.