Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest bezpieczna dla dachu

Często spotykamy się z obawami właścicieli nieruchomości o szczelność pokryć dachowych i ewentualne uszkodzenia dachu będące wynikiem instalacji systemu fotowoltaicznego. Trwałość systemów solarnych szacuje się na minimum 30 – 35 lat, więc ważne jest, aby upewnić się, że montaż paneli nie spowoduje uszkodzeń dachu.

Instalacja fotowoltaiki a bezpieczeństwo dachu

W przypadku prowadzenia prac przez doświadczonych monterów uszkodzenia dachu w wyniku instalacji paneli słonecznych zdarzają się niezwykle rzadko. Panele solarne, a właściwie cały system wraz z konstrukcją nośną, nie uszkadzają dachu. O ile ich montaż przebiegnie prawidłowo i zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej.

Do wykonania prac związanych z instalacją systemu pozyskiwania energii słonecznej na dachu warto zatrudnić doświadczoną ekipę monterską. W większości przypadków instalacja paneli słonecznych nie powoduje żadnych uszkodzeń, o ile montażyści mają wystarczające doświadczenie, umiejętności i profesjonalne podejście do realizowanego zlecenia. W takich przypadkach uszkodzenia dachu spowodowane montażem instalacji solarnej są zwykle wynikiem zastanego już, złego stanu pokrycia.

Jak ustrzec się przed nieprzyjemna niespodzianką w postaci cieknących sufitów? Pierwszym krokiem jest oczywiście upewnienie się, że współpracujesz z renomowaną firmą, doświadczoną w pracach dekarskich i specjalizującą się także w montażu instalacji takich jak fotowoltaika. Jeśli martwisz się o konsekwencje ewentualnych uszkodzeń dachu, zapytaj o proces instalacji i środki, jakie wykonawca podejmuje, aby zapobiec uszkodzeniom. Oczywiście dobrze też, gdy wykonawca daje gwarancję na wykonywane prace i w razie niespodziewanych przygód naprawi dach.

Sposób instalacji paneli fotowoltaicznych na połaciach dachowych

Na niemal każdym rodzaju pokrycia dachowego można zamontować system stelaży wraz z panelami fotowoltaicznymi. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Dachy skośne

Panele fotowoltaiczne na blachodachówce (która jest najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachowego w Polsce) instaluje się za pomocą śrub dwugwintowych wkręcanych w elementy konstrukcyjne dachu. W przypadku dachów krytych dachówką do zamocowania konstrukcji używa się specjalnych uchwytów mocowanych do krokwi lub uchwytów typu “S”. Gdy dach kryty jest blachą trapezową (o ile jej grubość przekracza 0.5 mm) można zastosować tzw. mostki trapezowe – specjalne profile z użyciem wkrętów montowane do szczytów trapezów. Jeżeli na dachu położono blachę cieńszą niż 0,5 mm stosuje się tę samą metodę montażu jak w przypadku blachodachówki.

Dachy płaskie

Na dachach płaskich stosuje się konstrukcje inwazyjne (kotwione do konstrukcji dachu) oraz konstrukcje balastowe (bezinwazyjne). Właściwy system mocowania dobierany jest z uwzględnieniem typu dachu płaskiego i jego parametrów konstrukcyjnych.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój dach nadaje się do zainstalowania na nim paneli fotowoltaicznych, zadzwoń lub napisz do nas. Nasi instalatorzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.